Government of Nepal

Ministry of Communications and Information Technology

Minimum Wages Fixation Committee

लकडाउनका बेला सञ्चारकर्मीलाई समस्यामा पार्ने सञ्चारगृहको नाम सार्वजनिक गर्ने चेतावनी

काठमाण्डौं । कोभिद १९ को महामारीको कारण संकट सिर्जना भएका बेला न्युनत्तम तलव नदिने र कामबाट निकाल्ने सञ्चारमाध्यमहरुको नाम सार्वजनिक गर्ने न्युनत्तम पारीश्रमिक निर्धारण समितिका अध्यक्ष राजेन्द्र अर्यालले चेतावनी दिनुभएको छ ।
विभिन्न आमसञ्चार गृहहरुले कोरोना भाइरस ९कोभिड—१९० को संक्रमण बढिरहँदा श्रमजीवी पत्रकार, कामदार र कर्मचारीहरुलाई नेपाल सरकारले तोकेको न्यूनतम पारिश्रमिक नदिएको, पारिश्रमिक कटौती गरेको, वेतलबी विदा बस्न बाध्य पारेको र अमानवीय ढंगले जागिरबाट निष्काशन गर्न दबाब दिएको जस्ता उजुरी तथा गुनासा बढेपछि न्यूनतम पारिश्रमिक निर्धारण समितिले यो विषयलाई गम्भिर ढंगले लिएको बताएको छ ।

न्यूनतम पारिश्रमिक निर्धारण समितिका अध्यक्ष राजेन्द्र अर्यालले आज एक प्रेस विज्ञप्ति जारी गर्दै कोरोना महामारीका बेला श्रमजीवी पत्रकार, कामदार र कर्मचारीहरुलाई नियमित पारिश्रमिक भुक्तानी दिन, नेपाल सरकारद्धारा तोकिएको न्यूनतम पारिश्रमिक उपलब्ध गराउन र यस्तो संवेदनशील घडीमा जागिरबाट निष्काशन नगर्न सम्बन्धित सञ्चार गृहलाई अपिल गर्नुभएको छ । अध्यक्ष अर्यालले विभिन्न संचारगृहले लकडाउनलाई निहुँ बनाएर श्रमजीवीहरु माथि मनोवैज्ञानिक त्रास सृजना गर्न खोजेको भन्दै यसलाई समितिले नजिकबाट नियालीरहेको र अनुगमन कार्य पनि अघि बढाएको बताउनु भएको छ ।

कोरोना संक्रमणका कारण आमसंचार क्षेत्रमा संकट गहिरिदै जाँदा यसले जनताको सूसुचित हुने अधिकार समेत खुम्चिन सक्ने विषयलाई ध्यानमा राख्दै आफ्नो कार्यमा क्रियाशिल श्रमजीवी पत्रकारहरुको पेशागत सुरक्षाको ग्यारेन्टि गर्न सम्बन्धित पक्षको अध्यक्ष अर्यालले ध्यानाकर्षण गराउनु भएको छ । उहाँले संचार उद्योगलाई सेवा उद्योगका रुपमा विकास गरी पुर्नकर्जाको व्यवस्था गर्न र श्रमजीवी पत्रकारलाई बिमा एंव राहतको व्यवस्था गर्न नेपाल सरकारसमक्ष आग्रह गर्नु भएको छ । साथै, अध्यक्ष अर्यालले प्रदेश सरकार र स्थानीय सरकारलाई आमसंचार माध्यम र श्रमजीवी पत्रकारहरुको पेशागत सुरक्षाका लागि आवश्यक राहत प्याकेज मार्फत सहयोग पु¥याउन पनि अपिल गर्नुभएको छ ।

एक नेपालीले अर्का नेपालीलाई दुःखका बेला सहयोग गर्ने हाम्रो संस्कार र संस्कृति भएको स्मरण गराउँदै अध्यक्ष अर्यालले यस्तो बेला तलब नदिनु, नियमित तलब नदिनु,एक पक्षीय ढंगले तलब कटौती गर्ने र निष्काशन गर्ने जस्ता कार्य नेपाली संस्कार,संस्कृति र मानवीयता भित्र नपर्ने जनाउनु भएको छ । अध्यक्ष अर्यालले यस्तो महामारीका बेला श्रमजीवीको बाच्न पाउने अधिकार तथा हकहितको रक्षाका लागि ध्यान दिन सबैमा हार्दिक अपिल गर्नुभएको छ ।

यस विषयमा हिजो ९विहिबार० मात्र न्यूनतम पारिश्रमिक निर्धारण समितिले प्रेस रजिष्ट्रार, नेपाल पत्रकार महासंघ लगायत १० वटा सरोकारवाला संघ÷संस्थाका प्रमुखहरुसँग छलफल समेत गरेको छ । कोरोना भाइरस संक्रमण र लकडाउन पछि श्रमजीवीहरु माथि बढ्दै गएको पेशागत संकटले मनोवैज्ञानिक त्रास बढेको भन्दै समितिले गहन अध्ययन तथा अनुसन्धानका साथै सघन छलफल प्रारम्भ गरेको छ ।

कोरोना भाइरसको बढ्दो संक्रमणले संचार माध्यम र श्रमजीवीहरु मथि आर्थिक दबाब बढ्दा गम्भिर संकट निम्त्याउन सक्ने भन्दै यसको सम्बोधनका लागि सरोकारवाला सबै समयमै गम्भिर बन्न पनि अध्यक्ष अर्यालले आग्रह गर्नु भएको छ । उहाँले सामान्य अवस्था देखि प्राकृतिक विपद,महामारी,शसस्त्र द्धन्द जस्ता विषम् परिस्थितिमा अग्रपंक्तिमा रहेर जनतालाई सूसुचित गराउन क्रियाशील संचारकर्मी र संचार माध्यमको संरक्षण गर्न सबैको दायित्व भएको उल्लेख गर्दै आमसंचार क्षेत्रमा संकट थप चर्कन जाने तर्फ सचेत रहन एवं यसका लागि सरोकारवाला पक्ष र सरकार गम्भिर बन्न पनि आग्रह गर्नु भएको छ ।

http://khabarchakra.com/archives/11142?fbclid=IwAR1DDYedMyJbVN9H3bSugo4fXOUrvtbc1_Z6NDc9ER-sqm_7M0Ed21WpzUQ

© copyright 2019 and all right reserved | Site By : SobizTrend Technology